SOLÁRNÍ OHŘEV (TERMICKÝ) PRO RODINNÉ DOMY
Termické solární kolektory jsou vhodné zejména v situaci, když je na střeše velmi málo místa. Pro ohřev bojleru postačí 2 panely, které zaberou celkem cca 4 m2. Zákazníci často kupují solární kolektory také v případě, že mají z minulosti připraven solární bojler k pozdějšímu doplnění o solární panely.
V ostatních případech se přikláníme k fotovoltaickým panelům. Pokud nejsou určeny pouze k ohřevu bojleru, ale mohou napájet všechny elektrospotřebiče, pak je fotovoltaika univerzálnější.
U fotovoltaiky je instalace navíc jednodušší, tahají se pouze kabely, nikoliv potrubí s kapalinou. Fotovoltaické panely jsou vhodné vždy, když je na střeše dost místa pro instalaci potřebného výkonu.
Instalace solárního systému pro ohřev vody na rodinný dům se dnes opravdu vyplatí. Systém od nás Vám ušetří až 70% energie na ohřev TUV. Díky dotacím z programu Zelená úsporám se návratnost investice pohybuje od 3 do 8 let, životnost kolektorů je min 20 let.
Drtivou většinu všech instalací dnes tvoří systémy pro ohřev TUV, protože návratnost je většinou kratší než u systémů se solárním přitápěním.
Vyberte si sestavu solární ohřevu vhodnou pro Váš rodinný dům
Výběr optimální solární sestavy pro solární ohřev vody závisí zejména na požadavcích investora, prostorových možnostech v objektu a typu stávajícího topného systému.
Kontaktujte naše technické oddělení, poradíme Vám s výběrem nebo navrhneme sestavu přesně na míru. Při montážích používáme pouze osvědčené výrobky značek Regulus, Thermosolar, Logitec, Kerberos a Bramac Solar.
Pro celoroční uspokojení potřeby teplé vody je vždy nutné kombinovat solární ohřev s některým z tradičních způsobů ohřevu vody či s tepelným čerpadlem.
Podpora vytápění objektu
Při správném dimenzování solárního systému je možné využít sluneční energii také pro přitápění nízkoteplotních topných soustav, nejlépe v nízkoenergetických domech. Zejména v těchto případech se nabízí výhodná kombinace s letním ohřevem bazénu a s vytápěním pomocí tepelného čerpadla.
Uvažujete-li o instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu svého rodinného domu nebo jiného objektu, potřebujete nejprve znát následující parametry:
- Lokalita (množství slunečního záření se v různých částech ČR mírně liší)
- Orientace využitelné plochy (měla by být přibližně na jih ± 45%
- Sklon střechy (ideální je cca 35° ± 10°, na ploché střechy lze instalovat nosiče)
- Možnost připojení nového zdroje elektřiny do distribuční soustavy.
Možnosti zapojení
U stávajících objektů bývá výhodné předřadit solární zásobník před dosavadní systém ohřevu vody (bojler, kotel se zásobníkem). Využijete tak maximum energie ze slunce s minimálními náklady na úpravy rozvodů.
Dohřev vody předehřáté sluníčkem je možné také realizovat přímo v solárním zásobníku – do všech nabízených typů nádrží je možné vložit elektrické topné těleso s termostatem. V případě dvouhadového nebo vnořeného zásobníku lze k dohřívání použít například stávající kotel ústředního topení.
Na výstupu teplé vody doporučujeme vždy použití termostatického směšovacího ventilu, kterým se nastavuje maximální požadovaná teplota výstupní vody. Ve veřejných budovách je jeho použití povinné.