ZÁKLADNÍ TYPY TEPELNÝCH ČERPADEL

 

VZDUCH–VODA

Můžete snížit spotřebu energie pro vytápění, ohřev teplé vody a ohřev bazénu do venkovní teploty až –20°C.

ZEMĚ – VODA

Vzhledem k malé náchylnosti na venkovní klimatické podmínky je můžeme hodnotit jako nejstabilnější.

VENTILAČNÍ

Rekuperace nejenom přispívá ke zdravému a pohodlnému vytápění, ale také přináší značné úspory tepelné energie.

Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako klimatizace či chladnička, jen obráceně, protože mění teplo odebrané z okolního prostředí (venkovní vzduch, půda, voda) na teplo vhodné k vytápění a ohřevu teplé vody pomocí komprese vypařeného chladiva.

V praxi převede za pomoci kompresoru tepelnou energii z okolí na teplotní hladinu nutnou k vytápění a přípravu teplé vody.

Topný faktor (anglicky COP) je poměr mezi tepelným čepadlem dodávanou tepelnou energií (topný výkon) a tepelným čerpadlem spotřebovávanou (příkon).

Topný faktor je tedy ukazatelem účinnosti tepelného čerpadla. Čím vyšší je TF, tím vyšší úspory.

Tepelné čerpadlo je složeno z výparníku, kondenzátoru, kompresoru a expanzního ventilu.

Okruh tepelného čerpadla je naplněn chladivem. Nízkopotenciální teplo vnějšího prostředí je za pomoci chladiva odebíráno z výparníku a přiváděno do kompresoru.

Kompresor nasaje chladivo z výparníku, v němž nastává podtlak, vypařuje se, k čemuž spotřebovává výparné teplo ze zdroje. Páry chladiva jsou v kompresoru stlačeny, tím se zvýší tlak, páry se ohřejí a vhání se do kondenzátoru. Zde páry předají výparné teplo topné vodě a tím zkondenzují.

Zkapalněné chladivo pak protéká expanzním ventilem, expanduje, čímž ztrácí tlak, a výrazně se ochlazuje. Protože je chladnější než nízkopotencionální zdroj tepla, odčerpává z něho teplo, a cyklus se znovu opakuje ve směru výparník, kompresor, kondenzátor, expanzní ventil.

 

Základní druhy tepelných čerpadel

 

Tepelné čerpadlo VZDUCH – VODA

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda volíme v případě, kdy není možné na pozemku vrtat hlubinný vrt nebo budovat zemní kolektory. Tento typ tepelného čerpadla využívá pro vytápění domu teplo obsažené ve venkovním vzduchu.

 

Tepelné čerpadlo ZEMĚ – VODA

Tepelná čerpadla země-voda nachází využití prakticky všude. Vzhledem k jejich malé náchylnosti na venkovní klimatické podmínky je můžeme hodnotit jako nejstabilnější.

Tepelná čerpadla typu země-voda jsou většinou provozována v bivalentním provozu, to znamená, že pod bodem bivalence (teplota kolem -5°C až -8°C) připíná doplňkový zdroj tepla (zpravidla elektrokotel) a tepelnou pohodu zajišťují oba zdroje současně.

Kvalitní tepelné čerpadlo ušetří v rodinném domě 50-70% energie pro vytápění a ohřev vody. Jsme autorizovaným partnerem značek NIBE a Daikin. Máme také zkušenosti s řadou dalších.

 

 

Nízkoteplotní vs vysokoteplotní tepelná čerpadla

Nízkoteplotní tepelná čerpadla ohřívají vodu kompresorem až na 55°C. Vyspělejší stroje až na 65°C, ty jsou někdy nazývána vysokoteplotní, správné označení je však „středněteplotní“. Opravdu vysokoteplotní tepelná čerpadla, s výstupní teplotou až 80°C, má Daikin. Jde o tandem dvou kompresorů pracujících „v sérii“. Hodí se jako náhrada např. starých vysokoteplotních kotlů na tuhá paliva bez výměny radiátorů. Sortiment čerpadel NIBE lze zařadit mezi středněteplotní zdroje.

Nízkoteplotní tepelná čerpadla jsou vhodná zejména pro novostavby, kde je možné topné systémy (radiátory, podlahová vytápění, trubky) naprojektovat jako nízkoteplotní, protože topit nižší teplotou topné vody je úsporné. K tomu se hodí nízkoteplotní zdroj tepla s výstupní teplotou do 55°C v době velkých mrazů – např. kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.

Ve starších budovách bývají především radiátory (nikoliv podlahové vytápění) jejichž velikost je navržena tak, že ve velkých mrazech potřebují do sebe teplotu topné vody např. 80-90°C, aby bylo v domě teplo. Tyto radiátory bývají litinové, což zaručuje jejich dlouhou životnost a bylo by neekonomické je měnit.  Tedy se k nim připojí vysokoteplotní teplotní čerpadlo Daikin, které se výstupní teplotou podobá původnímu kotli na uhlí. Radiátory se nemusejí vyměňovat za větší, čímž není nutná investice a ani nepříjemné stavební práce, které by byly nutné při výměně radiátorů za větší.

Nízkoteplotní i vysokoteplotní čerpadlo může být ve variantě i pro chlazení. Je možná i kombinace jakéhokoliv tepelného čerpadla se solárem nebo s fotovoltaikou.

 

 

Vybrali jsme pro vás tepelná čerpadla…

Na trhu tepelných čerpadel se pohybujeme již řadu let a za tu dobu jsme měli možnost se seznámit s různými značkami a modely tepelných čerpadel. S čistým svědomím jsme pro vás vybrali spolehlivá čerpadla značky NIBE a DAIKIN.
Podáme za Vás žádost o dotaci a vyřídíme veškerou administrativu. V případě zájmu pište na solar@svp.cz.

Tepelná čerpadla NIBE

Švédský koncern NIBE Industrier se svou složkou NIBE Energy Systems je dlouhodobě významným evropským výrobcem tepelné techniky. Vlastní řadu firem v evropských státech a vyrábí tepelná čerpadla všech druhů s velmi dobrými technickými parametry. Je lídrem oboru v Evropě i v ČR. Tepelná čerpadla NIBE se pyšní špičkovými parametry jak mezi čerpadly země – voda, tak vzduch – voda. Typová řada vzduch – voda F2120 má např. nejvyšší SCOP na trhu, tedy je nejúspornější.

Tepelná čerpadla Daikin

Daikin je věhlasná japonská značka v oboru vzduchotechnických jednotek s celosvětovou působností, s vlastním vývojem a výrobou špičkových kompresorů. Část sortimentu se vyrábí v ČR. Má velmi široký sortiment tepelných čerpadel vč. jedinečných technických specialit – kombinace tepelného čerpadla a plynového kotle v jedné skříni, dvoukompresorové tepelné čerpadlo s výstupní teplotou až 80°C. Tepelná čerpadla Daikin jsou velmi výhodná pro zákazníky, kteří chtějí nahradit kotel na tuhá paliva (a tím využít např. Kotlíkovou dotaci) a nechtějí měnit stále ještě funkční, ale plochou malé radiátory. Nebo potřebují nahradit původní plynový kotel (nechtějí se plynu vzdát) a současně topit značně úsporněji.

Akce

Ušetřete až 127,5 tisíce Kč! Druhá výzva kotlíkových dotací je zde!

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 2. výzvu programu Státního fondu životního prostředí – tzv. kotlíkových dotací. Při pořízení energeticky úsporného a ekologického tepelného čerpadla, které splňuje přísná kritéria daná Evropskou unií, tak můžete získat až 127,5 tisíc Kč z celkové částky 3,4 mld. Kč.